XVIII Festiwal w Lądzie za nami (galeria)

Od XVIII Ogólnopolskiego Festiwalu Kultury Słowiańskiej i Cysterskiej w Lądzie minęło już trochę czasu. I gdy w słowiańskiej osadzie opadł już pobitewny kurz, przyszedł czas na kilka słów podsumowania i podziękowania.

„Plagi i Medycyna” czyli temat przewodni tegorocznej edycji Festiwalu w Lądzie bezpośrednio nawiązywał do chorób i medycyny średniowiecza i czasów późniejszych. Sam pomysł by wokół tego tematu zbudować wydarzenie przyszedł organizatorom dość naturalnie, po dwóch latach przerwy w spotkaniach na żywo spowodowanej pandemią koronawirusa chcieliśmy przedstawić Państwu jak nasi przodkowie radzili sobie z chorobami i wyniszczającymi zarazami. Wykłady popularnonaukowe czy obecność w Lądzie alchemika prezentującego dawne sposoby leczenia z pewnością pozwoliły przybliżyć tematykę zalążków medycyny.
Dwudniowy festiwal przyciągnął do Lądu wielu miłośników historii, kultury wczesnośredniowiecznej, czy turystów chcących zwiedzić pocysterski klasztor prowadzony dziś przez księży salezjanów. Bitwy wojów, koncerty muzyki dawnej czy współczesnej – czerpiącej z twórczości sprzed lat jak co roku wypełniły program, zapewniając atrakcje wszystkim chcącym przenieść się do dawnych czasów.
Starostwo Powiatowe w Słupcy, Muzeum Archeologiczne w Poznaniu, Urząd Gminy Lądek, Wyższe Seminarium Duchowne Towarzystwa Salezjańskiego w Lądzie i Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Wielkopolskiego – te pięć instytucji współpracujących przy stworzeniu wyjątkowego wydarzenia sprawiło, że Ląd ponownie zagościł na mapie najważniejszych wydarzeń historyczno-kulturalnych w Polsce. Nie byłoby to możliwe, gdyby nie wsparcie partnerów i sponsorów, którym pragniemy serdecznie podziękować.

Partnerami tegorocznej edycji Festiwalu w Lądzie byli:
⚔️ Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego
⚔️ Budimex S.A.
⚔️ Konspol Holding / Cargill
⚔️ Spółdzielnia Mleczarska Udziałowców w Strzałkowie
⚔️ Fundacja Relicta
⚔️ Fundacja Ochrony Zabytków w Poznaniu
⚔️ Bank Spółdzielczy w Słupcy
⚔️ Słupecka Spółdzielnia Socjalna
⚔️ METPOL
⚔️ Ludowy Bank Spółdzielczy w Strzałkowie

Patronat medialny objęli:
? TVP 3 Poznań
? Radio Poznań
? Meloradio
? Radio Września
? Kurier Słupecki / www.slupca.pl
? Gazeta Słupecka
? TwojaSlupca.pl

Od tegorocznego wydarzenia w Lądzie minęło już kilka tygodni. Organizatorzy już pracują nad kolejną edycją, która odbędzie się w dniach 3-4 czerwca 2023. Zanim jednak spotkamy się w Lądzie nad Wartą, w nieco zmienionej, rozbudowanej formule, wróćmy na chwilę do tego co za nami, przeglądając poniższe zdjęcia autorstwa Krzysztofa Raczyńskiego.