PROGRAM XVIII OGÓLNOPOLSKIEGO FESTIWALU KULTURY SŁOWIAŃSKIEJ I CYSTERSKIEJ W LĄDZIE NAD WARTĄ – 4-5 CZERWCA 2022

PLAGI I MEDYCYNA

Program XVIII Ogólnopolskiego Festiwalu Kultury Słowiańskiej i Cysterskiej

w Lądzie nad Wartą

Sobota, 4 czerwca 2022 r.

OSADA SŁOWIAŃSKA

10.00  Rozpoczęcie Festiwalu (na scenie)

10.00-21.00 W Osadzie słowiańskiej: warsztaty rzemieślników, kramy kupieckie, potyczki wojów, codzienna krzątanina oraz rozmaite sceny z życia dawnych Słowian

10.00-14.00  Wystawa „Motyle bez granic” Rafała Śniegockiego (Ośrodek Edukacji Przyrodniczej)

10.00-14.00 Stoisko edukacyjne Ośrodka Edukacji Przyrodniczej (przed głównym wejściem
do Ośrodka Edukacji Przyrodniczej)

10.00-20.00 Rodzinne warsztaty garncarskie Pawła Nowińskiego

10.00-11.00 – Zwiedzanie dioramy łąk trzęślicowych z fragmentem starorzecza z przewodnikiem (Ośrodek Edukacji Przyrodniczej)

10:30-11:30 Warsztaty tańców dawnych i tradycyjnych w wykonaniu grupy La Dame (przy scenie)

11.00-12.00 Warsztaty kowalskie dla dzieci w wykonaniu grupy Swarożyc

12.00-18.00 Archeologiczna piaskownica dla dzieci przygotowana przez Muzeum Archeologiczne
w Poznaniu

12.00-13.00 „Plaga inwazji w świecie przyrody” – wykład popularnonaukowy Doroty Kinast (Ośrodek Edukacji Przyrodniczej)

12.00-16.00 „Jak zrobić ocet siedmiu złodziei” – gra terenowa dla dzieci i ich rodzin przygotowana przez Muzeum Archeologiczne w Poznaniu

12.00-13.00 Warsztaty tkackie „Od owieczki do niteczki” – w wykonaniu grupy Swarożyc

12.30-13.30 Inscenizacja procesów oraz metod leczniczych w wykonaniu Pracowni Alchemika

13:30-14:30 Warsztaty tańców dawnych i tradycyjnych w wykonaniu grupy La Dame (przy scenie)

13.30-14.30  Turniej wojów o nagrodę Kasztelana Lądzkiego

14.00-16.00 Wyprawa do grodziska wczesnośredniowiecznego na „Rydlowej Górze” (zbiórka przy scenie)

15:30-16:00 Warsztaty tańców dawnych i tradycyjnych w wykonaniu grupy La Dame (przy scenie)

16.00-17.00 – Zwiedzanie dioramy łąk trzęślicowych z fragmentem starorzecza z przewodnikiem (Ośrodek Edukacji Przyrodniczej)

16.30-17.00 Powitanie gości (na scenie)

17.00-18.00  „Bitwa o Ląd”  – inscenizacja walk wczesnośredniowiecznych

18.00-19.00 Koncert zespołu Góra Trolla

19:00-20:00 Koncert zespołu Dziwoludy

20.00-21:00 Koncert zespołu Żywiołak

KLASZTOR

10.00-19.00 Plagi i medycyna: pracownia alchemika, prezentacja metod destylacji, składników lekarstw
i kadzideł, strojów ochronnych i dawnych metod odkażania, rekonstrukcja staropolskiego szpitala

10.00-19.00 Stoisko edukacyjne Rezerwatu Archeologicznego Genius loci: quiz o ludzkim ciele, modele szkieletów, obserwacje struktury nasion i owoców pod mikroskopem, średniowieczne rośliny medyczne, słowiański zielnik

10.00-19.00 „Od morowego powietrza…” – wystawa archeologiczna Magdaleny Poklewskiej
-Koziełł (Galeria)

10.00-19.00  W obozie średniowiecznych rycerzy: strzelanie z łuku, rzut oszczepem
i toporem, warsztaty walki mieczem długim, walki z rycerzem, pokazy średniowiecznej broni palnej, gry
i zabawy dla dzieci (park przy Kościele pw. Najświętszej Marii Panny i św. Mikołaja)

10.00-19.00 Zwiedzanie klasztoru z przewodnikiem (o każdej pełnej godzinie, zbiórka pod klasztorem)

10.00-12.00 „Apteczka mnicha i dawne sposoby na zdrowie”  – warsztaty plastyczne dla dzieci przygotowane przez Muzeum Archeologiczne w Poznaniu (zachodni krużganek klasztoru)

13.00-16.00  Wykłady popularnonaukowe (Sala Opacka):

•          Od Powietrza Zachowaj Nas Panie…- epidemie w dawnej Polsce (Adam Krawiec)

•          Działalność lecznicza joannitów na ziemiach polskich w średniowieczu (Kamil Wasilkiewicz)

•          Życie i śmierć w wielkopolskim mieście podczas epidemii dżumy (na przykładzie Wągrowca w XVI
-XVIII w.)
(Marcin Moeglich)

12.00-14.00 Spotkanie z muzyką dawną – Henryk Kasperczak z Akademii Muzycznej w Poznaniu (w kapitularzu)

14.30   Pokazy uzbrojenia średniowiecznych rycerzy (park przy kościele pw. Najświętszej Marii Panny
i św. Mikołaja)

19.00  „Muzyka w czasach zarazy” koncert muzyki dawnej w wykonaniu zespołu Ensemble del passato (kościół pw. św. Mikołaja)


Niedziela 5 czerwca 2022 r.

OSADA SŁOWIAŃSKA

10.00-17.00 W Osadzie słowiańskiej: warsztaty rzemieślników, kramy kupieckie, potyczki wojów, codzienna krzątanina oraz rozmaite sceny z życia dawnych Słowian

10.00-14.00 Stoisko edukacyjne Ośrodka Edukacji Przyrodniczej (przed głównym wejściem
do Ośrodka Edukacji Przyrodniczej)

10.00-14.00  Wystawa „Motyle bez granic” Rafała Śniegockiego (Ośrodek Edukacji Przyrodniczej)

10.00-11.00 – Zwiedzanie dioramy łąk trzęślicowych z fragmentem starorzecza z przewodnikiem (Ośrodek Edukacji Przyrodniczej)

10.00-17.00 Rodzinne warsztaty garncarskie Pawła Nowińskiego

10.30-12.00 Turniej piątek

11.00-12.00 Warsztaty tańców dawnych i tradycyjnych w wykonaniu grupy La Dame (przy scenie)

12.00-17.00 Archeologiczna piaskownica przygotowana przez Muzeum Archeologiczne w Poznaniu

12.00-14.00  Wykłady popularnonaukowe (Ośrodek Edukacji Przyrodniczej):

Archeologia i antropologia o chorobach w przeszłości (Anna i Jacek Wrzesińscy)

• Wielkopolanin wobec zarazy – dorobek medyczny księdza Marcina z Kłecka (Michał Szymański)

12.00-13.00 Konkurs na najlepszą rekonstrukcję stroju (na scenie)

12.00-16.00 „Jak zrobić ocet siedmiu złodziei” – gra terenowa dla dzieci i ich rodzin przygotowana przez Muzeum Archeologiczne w Poznaniu

13.00-14.00 – Zwiedzanie dioramy łąk trzęślicowych z fragmentem starorzecza z przewodnikiem (Ośrodek Edukacji Przyrodniczej)

14.00 Wyprawa do grodziska wczesnośredniowiecznego na „Rydlowej Górze” (zbiórka przy scenie)

14:00-15:00 Warsztaty tańców dawnych i tradycyjnych w wykonaniu grupy La Dame (przy scenie)

15.00-16.00 Objawy choroby – pokaz charakteryzacji historycznej z objaśnieniem w wykonaniu Pracowni Alchemika (scena)

16:00 „O Królu Kraku i Smoku Wawelskim”  – widowisko dla dzieci w wykonaniu grupy Swarożyc

17.00 Zakończenie Festiwalu

KLASZTOR

10.00-17.00 Plagi i medycyna: pracownia alchemika, prezentacja metod destylacji, składników lekarstw
i kadzideł, strojów ochronnych i dawnych metod odkażania, rekonstrukcja staropolskiego szpitala

10.00-17.00 Stoisko edukacyjne Rezerwatu Archeologicznego Genius loci: quiz o ludzkim ciele, modele szkieletów, obserwacje struktury nasion i owoców pod mikroskopem, średniowieczne rośliny medyczne, słowiański zielnik

10.00-17.00 „Od morowego powietrza…” – wystawa archeologiczna Magdaleny Poklewskiej
-Koziełł (Galeria)

10.00-17.00  W obozie średniowiecznych rycerzy: strzelanie z łuku, rzut oszczepem
i toporem, warsztaty walki mieczem długim, walki z rycerzem, pokazy średniowiecznej broni palnej, gry
i zabawy dla dzieci (park przy Kościele pw. Najświętszej Marii Panny i św. Mikołaja)

10.00-17.00 Zwiedzanie klasztoru z przewodnikiem (o każdej pełnej godzinie, zbiórka pod klasztorem)

10.00-12.00 „Apteczka mnicha i dawne sposoby na zdrowie”  – warsztaty plastyczne dla dzieci przygotowane przez Muzeum Archeologiczne w Poznaniu (zachodni krużganek klasztoru)

13.00   Pokazy uzbrojenia średniowiecznych rycerzy (park przy kościele pw. Najświętszej Marii Panny
i św. Mikołaja)

15.00  „Przepowiednie i przestrogi” koncert pieśni tradycyjnych w wykonaniu Kurkowicz/Braszak (kościół pw. św. Mikołaja)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *