Spotkanie przed Festiwalem
Wyjazdowe spotkanie w Lądzie zostało zorganizowane 14 maja, aby rozpoznać stan zaawansowania działań przed XIV Ogólnopolskim Festiwalem Kultury Słowiańskiej i Cysterskiej w Lądzie nad Wartą, który odbywać się będzie w dniach 2-3 czerwca br.
Na spotkanie przybyli wszyscy współpracujący z sobą partnerzy: przedstawiciele Starostwa Powiatowego w Słupcy (w tym także PZD), Muzeum Archeologicznego w Poznaniu, Stowarzyszenia „Unia Nadwarciańska”, Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Wielkopolskiego, Urzędu Gminy w Lądku oraz Wyższego Seminarium Duchownego Towarzystwa Salezjańskiego w Lądzie.
Wizytowano Ośrodek Edukacji Przyrodniczej, klasztor, gród i podgrodzie – miejsca, w których będzie odbywał się Festiwal z wszelkimi jego atrakcjami. Wszystkie zainteresowane strony dokładają wszelkich starań, aby Festiwal przebiegał bez zakłóceń, miło i przyjemnie, aby festiwalowi goście – jak zwykle – czuli się w Lądzie bardzo dobrze.
Tak jak informowaliśmy wcześniej, tegoroczne hasło festiwalu to „Herby, rody i rodziny” – zapraszamy całe rodziny, wszak Festiwal odbywać się będzie po Dniu Dziecka.
Szczegółowy program jest dostępny na stronie internetowej a także na naszym fb – prezentujemy tylko niektóre z nich:
Atrakcje dla dzieci: warsztaty i zbawcy w klasztorze, podgrodziu i Ośrodku Edukacji Przyrodniczej – z interaktywnym kącikiem zabawek średniowiecznych.
Wystawy archeologiczne i fotograficzne: „Herby wasze są znaki szlachectwa” – kuratorzy: Katarzyna Zisopulu-Blej, Magdalena Poklewska-Koziełł; „Rodzice i dzieci w Średniowieczu” – kurator Klaudyna Bronowska, „Królestwo zwierząt” – kurator Tomasz Skorupka.
Wykłady popularno-naukowe (Sala Opacka w Klasztorze oraz sala OEP) prowadzić będą: prof. UAM dr hab. Paweł Stróżyk, prof. UKSW dr hab. Joanna Wawrzeniuk, prof. UKSW dr hab. Alicja Budnik, mgr Jacek Wrzesiński. Wykłady o tematyce przyrodniczej – mgr Tomasz Skorupka.
Różnorodni wykonawcy muzyki: Józef Skrzek, Karolina Skrzyńska, Sławomir Przybył, „Dziwoludy” i tradycyjnie dr Henryk Kasperczak (lutnista) z Akademią Muzyki Dawnej.
Do zobaczenia w Lądzie!